Preot Adrian Amaziliţei

Preoți slujitori Iulie 7, 2012

Preot paroh Horpaz

Preotul  Adrian Amaziliţei, născut în 1966, la Iaşi.

Absolvent al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi (admis în 1998, absolvent în promoţia 2002).

Absolvent al studiilor aprofundate în Teologie (echivalent master) în anul 2003, la aceeaşi Facultate.

Am ocupat prin concurs postul de paroh al parohiei Horpaz în luna iulie 2002, fiind hirotonit în aceeaşi lună de Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, actualul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, Prea Fericitul Părinte Daniel (18 iulie – hirotonia în diacon, 19 iulie – hirotonia în preot, la Sf, Mânăstire Durău). Ulterior am făcut practica liturgică timp de 6 săptămâni la Sf. Mânăstire „Sf. Trei Ierarhi” din Iaşi.

Am fost instalat ca paroh pe 8 septembrie 2002 de către P.C. Pr. Protopop Constantin Andrei.

Am asigurat şi păstorirea satului Dancaş până în vara anului 2011, când postul de paroh de aici a fost ocupat prin concurs.

De asemenea, sunt absolvent cu diplomă de inginer al Facultăţii de Tehnologie Chimică din cadrul Institutului Politehnic Iaşi, promoţia 1991.

Am lucrat timp de 7 ani în laicat (1991 – 1998), prima jumătate în industria hârtiei (Fabrica de hârtie „Letea” din Bacău) şi ulterior în industria alimentară în Iaşi.

Citește alte articole despre: Parohia Horpaz